Kradljivac vida: Glaukom je drugi uzrok sljepoće u svijetu

Glaukom je drugi uzrok sljepoće u svijetu, a prvi uzrok nepovratnog gubitka vida. U svijetu je više od 5 milijuna ljudi oslijepilo zbog glaukoma. Procjenjuje se da će taj broj narasti na preko 11 milijuna.

Glaukom se zbog nedostatka simptoma i spore progresije naziva i „kradljivcem vida“. U razvijenim zemljama čak 50% bolesnika ne zna da boluje od glaukoma, dok se taj broj u nerazvijenim zemljama kreće oko 90%. Pravodobnim otkrivanjem bolesti oštećenje vida se može spriječiti.

„Glaukom nema svoje tipične simptome, posebno onaj najčešći oblik, a to je glaukom otvorenog kuta. Visoki očni tlak je glavni rizik faktora za nastanak glaukoma i jedini faktor na kojeg mi možemo utjecati terapijskim mogućnostima za snižavanje očnog tlaka. Glavni cilj liječenja je sačuvati vidno polje što znači ne dozvoliti progresiju i daljnje propadanje vidnoga polja“ objasnila je prof. dr. sc. Mia Zorić Geber, voditeljica Referentnog centra za glaukom Ministarstva zdravstva RH.

Ivnu Juriću je nakon sistematskog pregleda bio otkriven povišen očni tlak s 40 godina starosti. „Na žalost pri tom pregledu nisu me upozorili na opasnosti visokog očnog tlaka, tako da sam sljedeće 3 godine zanemario problem i tek nakon tog perioda otišao sam na specijalistički pregled.“ Danas nakon 10 godina, uz liječenje glaukom je stabiliziran, ali vidno polje mi je oštećeno.

Poruka građanima je da se odazovu javno-zdravstvenima akcijama mjerenja očnoga tlaka. Također da redovito obavljaju oftalmološke preglede u oftalmološkima ambulantama, gdje će se pored vidne oštrine izmjeriti intraokularni tlak, pregledati očna pozadina, odnosno vidni živac i napraviti pregled vidnog polja. To je osobito važno za stariju populaciju.“ rekla je prof.dr.sc. Zorić Geber.

Cilj obilježavanja Svjetskog tjedna borbe protiv glaukoma od 8. do 14. ožujka jest širenje znanja i svijesti o glaukomu s naglaskom na pravovremeno otkrivanje, prevenciju razvoja te smanjenje broja slabovidnih i slijepih osoba kao posljedica glaukomske bolesti.  Referentni centar za glaukom Ministarstva zdravstva RH i Glaukomska sekcija Hrvatskog oftalmološkog i optometrijskog društva aktivno će poduprijeti obilježavanje ove manifestacije i sudjelovati u realizaciji raznih aktivnosti diljem Hrvatske.

Kako prepoznati i liječiti glaukom?

Glaukom je bolest vidnog živca. Vidni živac povezuje oko i mozak, a sastoji se od živčanih vlakana (ima ih više od milijun u jednom oku). Svako vlakno vidnog živca nosi u sebi dio vidne poruke iz oka u mozak, gdje se stvara slika koju vidimo.

Glaukom najčešće nastaje kao posljedica poremećenog normalnog protoka tekućine kroz oko. Zbog zadržavanja previše tekućine u oku, raste očni tlak, a to se stanje naziva povišeni očni tlak (očna hipertenzija). Ukoliko očni tlak ostane visok, tijekom vremena zbog pritiska na živčana vlakna vidnog živca može doći do njihovog propadanja, što rezultira oštećenjem vidnog polja. To se stanje naziva glaukom.

Oštećenja su u početku mala i događaju se na periferiji vidnoga polja tako da se i ne primijete, jer jasno vidimo centralnim vidom, a periferni vid postupno se sužava. Tek kada su oštećenja veća, bolesnik će moći osvijestiti probleme s vidom. U toj je fazi vidni živac, nažalost, već značajno oštećen. Ako se takvo stanje navrijeme ne otkrije i ne liječi, može završiti sljepoćom.

Glaukom se dijagnosticira jednostavnim i bezbolnim pregledom kod oftalmologa.

Za početak je potrebno izmjeriti očni tlak i pregledati vidni živac.

Samo oftalmolog može pouzdano izmjeriti očni tlak, pregledati vidni živac, otkriti druge važne simptome ove bolesti i prepoznati rizične čimbenike; u slučaju sumnje na glaukom, uputit će bolesnika na daljnju dijagnostičku obradu.

Za preciznu dijagnozu potrebno je učiniti pregled prednjeg segmenta i očnog kuta (gonioskopija), pregled vidnog polja i procjenu stanja vlakana vidnog živca.

Glaukom se može liječiti lijekovima (kapi), laserom ili operativno, što ovisi o vrsti glaukoma i oštećenju vida u trenutku kada je glaukom dijagnosticiran.