Savjeti dermatologa za zaštitu kože od sunca

Na koji način zaštititi svoju kožu u toplija vremena koja su pred nama?

Na prvom mjestu je izbjegavanje direktnog izlaganja UV zrakama ljeti između 10 i 17 sati kada je sunčevo zračenje najjače, a opekline možemo dobiti već nakon nekoliko minuta sunčanja.

Boravak u hladu, nošenje kapa i šešira sa širokim obodom te naočala s UV filterima i odjeće dugih rukava idući su korak u pravilnoj zaštiti.

Iako tamnija odjeća bolje odbija UV zrake, ljeti zbog topline preferiramo svjetlije boje, ali onda biramo tkanine s gušćim tkanjem. Danas postoji i odjeća koja je tkana od vlakana koja su impregnirana foto-zaštitnim sredstvima. Takvi odjevni predmeti na sebi imaju oznaku UPF.

Kako bi se izbjegle neželjene posljedice djelovanja sunčevog ultraljubičastog zračenja na koži, redovita primjena kreme za sunčanje preporuča se već od ranog proljeća do kasne jeseni. Potrebno je nanijeti malo više od pola čajne žličice kreme na svaku ruku, lice i vrat, a na svaku nogu, prsa i leđa nešto više od jedne čajne žličice.

Na stranici EWG saznajte više o sastavu sredstva za zaštitu od sunca te sadrži li štetne sastojke.

Nipošto se ne smije zaboraviti na usnice, vjeđe, uši i gornju stranu stopala. Za učinkovitu zaštitu, kremu je nužno nanijeti 15 do 30 minuta prije izlaganja suncu kako bi se upila u površinski sloj kože te ponoviti nanošenje da se sredstvo ravnomjerno nanese na čitavu kožu. Također je važno da krema za sunčanje ima i zaštitu od UVA zračenja.