NEISPRIČANA PRIČA Ponoć u Černobilu

Rano ujutro 26. travnja 1986. eksplodirao je četvrti reaktor nuklearne elektrane u Černobilu i izazvao jednu od najvećih katastrofa 20. stoljeća. Tijekom trideset godina od tog događaja Černobil je postao kolektivna svjetska noćna mora: sinonim za avetinjske strahote trovanja radijacijom, opasnu tehnologiju koja izmiče kontroli, ekološku krhkost i sve što se može dogoditi kad jedna država ugrožava ne samo svoje građane, nego i cijelo čovječanstvo. Ali prava priča o nesreći, od samoga početka obavijena tajnovitošću, propagandom i dezinformacijama, dugo je bila kontroverzna.

Nakladnička kuća Znanje predstavlja Ponoć u Černobilu (Midnight in Chernobyl), nagrađivani publicistički hit autora Adama Higginbothama, koji čitateljima donosi najcjelovitiji prikaz nuklearne katastrofe koja je obilježila 20. stoljeće. Oslanjajući se na stotine sati intervjua vođenih tijekom više od deset godina, kao i na pisma, neobjavljene memoare i arhivske dokumente s kojih je tek nedavno skinuta oznaka tajnosti, Higginbotham je oživio najveću svjetsku nuklearnu katastrofu očima onih koji su joj svjedočili iz prve ruke. Smještena u društveno-povijesni kontekst, knjiga nudi uvid ne samo u tijek zbivanja, nego i način na koji su društveno-politički odnosi tadašnjeg Sovjetskog Saveza utjecali na njezin nastanak i posljedice.

Ponoć u Černobilu pisana je stilom u kojem se isprepliću istraživačko novinarstvo, znanstveni pristup i naracija dostojna vrhunskog pisca trilera, stoga ne čudi da je prevedena na više od dvadeset jezika i ovjenčana mnogim priznanjima i nagradama, među kojim je i Andrew Carnegie Medal for Excellence za najbolje publicističko djelo 2020.

Za hrvatski prijevod zaslužan je Ruđer Jeny, a Ponoć u Černobilu možete pronaći u knjižarama diljem zemlje i na webshopu znanje.hr po cijeni od 169 kn.

RECENZIJE

»Sjajno, fascinantno i zastrašujuće štivo« – New York Times

»Ovo je priča o oholosti i propaloj ambiciji, u čijem su središtu šefovi Komunističke partije i nesretni inženjeri, žrtve i zlikovci, te nesnalaženje i zataškavanje« – The Guardian

 »Higginbothamova savjesno napisana knjiga opisuje lanac događaja koji se povremeno doima nevjerojatnijim od fikcije. Knjiga je više od napete priče i vrlo podrobno analizira sve što se zbivalo s reaktorom jer nudi i kontekstualne uvide u sovjetsko doba koji pomažu objasniti kako je do havarije uopće moglo doći… Kao što je slučaj s najboljim publicističkim djelima, nudi napetost i intrigu najboljih trilera« – Wired

»Pred nama je trijumf istraživačkog novinarstva, izvrsnog znanstvenog pisanja i uzbudljivog pripovijedanja. Adam Higginbotham pruža nam uvid u armagedon, ali prenosi nam ga s takvim narativnim zanosom da ga pomalo čini zabavnim. Jedno je sigurno: nakon što pročitate ovu zapanjujuću, zastrašujuću knjigu, nuklearnu energiju više nikad nećete gledati istim očima” – Booklist

O AUTORU

Adam Higginbotham (1968.) britanski je novinar i autor čije su tekstove narativno-publicističkog sadržaja objavljivali brojni časopisi, uključujući New Yorker, Wired, Smithsonian i New York Times. Bio je dopisnik Sunday Telegrapha te glavni urednik časopisa The Face. Mnoge njegove priče poslužile su kao predložak za razvoj filmskih i televizijskih emisija. Njegova prva knjiga, Ponoć u Černobilu: Neispričana priča o najvećoj svjetskoj nuklearnoj katastrofi, objavljena je 2019. u izdanju nakladničke kuće Simon & Schuster. Otada je prevedena na više od dvadeset jezika te ovjenčana mnogim priznanjima i nagradama: Andrew Carnegie Medal for Excellence za najbolje publicističko djelo 2020., William E. Colby za najbolju knjigu 2020., a uvrštena je i u najuži krug najboljih publicističkih knjiga godine prema izboru nekoliko časopisa, uključujući New York Times, Time i Kirkus Reviews.